čtvrtek, 22 listopad 2012 09:42

Kuchyňské zóny

Rate this item
(0 votes)

Kuchyně jakéhokoli půdorysu se neobejde bez zóny vaření, úložné a mycí zóny. Pro každou z těchto zón vám nabídneme několik dobrých tipů. Zóny by na sebe především měly navazovat tak, aby se nám v kuchyni dobře a bezpečně pohybovalo. S plánováním kuchyně začněte včas již při jejím návrhu, kdy musíme skloubit funkčnost s výchozími podmínkami (voda, zásuvky, umístění oken, …).

Zóna vaření

Varné centrum tvoří opravdové srdce každé kuchyně. Při vaření potřebujeme mít v dosahu potraviny pro vaření, odkládací plochu, a nedaleko by měl být umístěn dřez. Díky tomu nemusíme po kuchyni běhat s horkým nádobím a krkolomně slévat vodu z těstovin na druhém konci linky. V dosahu v úložném sektoru by mělo být potřebné náčiní i koření a to buď v nejbližším šuplíku nebo zavěšené.

Mycí zóna

Mycí zóna v mnoha domácnostech neznamená pouze dřez, ale také myčku na nádobí. Abychom ve dřezu snadno opláchli připravované ingredience, měla by být snadno dostupná úložná skříňka nebo spíž. V blízkosti dřezu umístíme myčku, abychom mohli některé nádobí podle potřeby vypláchnout a hned uložit do myčky. Vykládání myčky potom vyžaduje snadnou dostupnost úložných prostorů pro ukládání čistého nádobí. Pod dřezem se nalézá nepraktičtější místo k umístění odpadkového koše - případně sestavy košů na třídění odpadu.

Zóna ukládání

Nejen v malých kuchyních se snažíme smysluplně využít každý centimetr plochy. Praktičtější, než rozložení kořenek a dóziček na pracovní ploše, je jejich umístění do poliček. Další možnost skýtá stylové zavěšení nářadí a pomůcek. Ve skříňkách by mělo být místo na ukrytí větších spotřebičů a nádobí a také bychom měli dbát na rozdělení nádobí na denně užívané – čili nejdostupnější a na méně užívané, které může zůstat ve spodnějších částech linky. Zde se výborně hodí plnovýsuvné šuplíky, díky kterým pohodlně dosáhneme i na nádobí uložené v zadní části linky.

4216166 comments

 • Comment Link Frankie středa, 27 leden 2021 04:49 posted by Frankie

  How many days will it take for the cheque to clear? https://maxiedata.com/clomid-nolvadex-and-arimidex-pct-cazf nolvadex malaysia price Supporters of marriage equality held a news conference,rally and impromptu party on Friday night at the Garden StateEquality headquarters at the First Congregational Church inMontclair, New Jersey.

 • Comment Link Julia středa, 27 leden 2021 04:49 posted by Julia

  I'd like to withdraw $100, please http://lordallenmusic.com/sildenafil-100-mg-espanol-cazf sildenafil amazon uk But Keith Porteous Wood, executive director of the National Secular Society, condemned the decision. He said: "It is vital that defendants' faces are visible at all times, including while others are giving evidence, so we regret the judge's decision not to require this. We will be complaining to the Office of Judicial Complaints and also be asking senior legal officers to make visibility throughout court hearings mandatory, and not subject to judges' discretion."

 • Comment Link Sylvester středa, 27 leden 2021 04:49 posted by Sylvester

  Could I ask who's calling? https://www.autoshowsonline.com/zovirax-cream-over-the-counter-canada-cazf zovirax aciclovir suspension pediatrica precio Clad only in a white towel around his waist and sporting rose-colored glasses, the newsman appeared to be going for the Ron Burgundy look. The smouldering selfie has already garnered over 700 retweets.

 • Comment Link Stanley středa, 27 leden 2021 04:49 posted by Stanley

  Can I call you back? https://explosivefunctionalfitness.com/olanzapine-benzodiazepine-withdrawal-vjcr buy olanzapine online Lackey, set up to be the Washington Generals of his matchup with Verlander, turned out to be the better pitcher because he didn’t give up a run. He allowed only four hits while striking out a postseason career-best eight.

 • Comment Link Barrett středa, 27 leden 2021 04:49 posted by Barrett

  I'm on business http://hardflock.com/para-que-serve-o-clopidogrel-75mg-hkjn clopidogrel zentiva 75 mg nebenwirkungen Finding places to develop is difficult, especially in cities where the land is already densely populated. However, the greenbelt needs to be sacrosanct. Bristol must not grow into Somerset; its growth has to be constrained and must remain within its own boundaries. It is essential that North East Somerset is not expected to make up Bristol's housing shortfall.

 • Comment Link Sierra středa, 27 leden 2021 04:48 posted by Sierra

  About a year http://marketingdigitalciaocr.com/what-are-nizagara-tablets-3d4z nizagara review "It went from free fall to surging house prices; there's abig revival in housing construction," said Mark Zandi, chiefeconomist for Moody's Analytics. "The whole world has beenturned around for a place like Phoenix."

 • Comment Link Leonel středa, 27 leden 2021 04:48 posted by Leonel

  Why did you come to ? http://onixea.com.br/where-can-i-buy-norvasc-5ckr where can i buy norvasc The role of flight attendants in the U.S. expanded significantly in 1989 after Air Ontario Flight 1363 crashed after taking off in Canada. An investigation revealed that a flight attendant had seen ice on a wing but did not speak up, assuming the pilots knew and would not welcome the information from her.

 • Comment Link Barton středa, 27 leden 2021 04:48 posted by Barton

  Recorded Delivery http://www.antoniochau.com/aciclovir-oftalmico-precio-zudn aciclovir tablets for sale There have been suggestions that Chelsea might consider offering Mata to Manchester United as part of a deal to bring Wayne Rooney to Stamford Bridge. United insist Rooney is not for sale and Mourinho has said that the champions have not asked to take Mata.

 • Comment Link Irwin středa, 27 leden 2021 04:48 posted by Irwin

  Whereabouts are you from? http://al-saudia.pk/index.php/ma-aldara-bez-recepty-3gnn prezzo aldara
  “Paul Jr.’s kidney was considered a ‘perfect match’ for Sarah. Sarah seeks damages she has suffered and will continue to suffer due to the loss of Paul Jr.’s perfect kidney. Paul Jr. seeks damages he has suffered and will continue to suffer for having to undergo a painful and risky surgery, and for having to live the rest of his life with only one kidney, all in vain,” the suit reads.

 • Comment Link Stefan středa, 27 leden 2021 04:48 posted by Stefan

  I can't get a signal http://www.vividtattoo.net/clindamycin-hcl-150-mg-root-canal-d5vq cleocin t solution price "All of the sudden, you've got these question marks comingin from earnings reports and the government shutdown and you'vegot these portfolio managers saying, 'What is left here for meto keep my neck out? Why not take some profit?'" said DanielMorgan, senior portfolio manager at Synovus Trust Company inAtlanta.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

KATALOG

Na celý katalog kuchyní se můžete podívat ZDE.

katalog2013

Kuchyňské studio

Najdete nás na adrese:

Průběžná 1, Poděbrady
(u Tesca) 

Otevírací doba:
Út - Pá: 10 - 18 hod .
nebo kdykoliv po předchozí telefonické dohodě

NEVÁHEJTE NÁS KONTAKTOVAT

Zavolejte nám na:

+420 604 710 065

Napište nám na:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Jste zde: Úvod